Edit Content

Biyografi

6 Ağustos 1968’de Tekirdağ’da doğan Mustafa Şentop , Türk siyasetçi ve 24, 25, 26. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İstanbul, 27. Dönem AK Parti Tekirdağ milletvekili...

İletişim

 TBMM BAŞKANI ŞENTOP, MALTA TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI ANGELO FARRUGİA İLE GÖRÜŞTÜ

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, MALTA TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI ANGELO FARRUGİA İLE GÖRÜŞTÜ

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Malta Temsilciler Meclisi Başkanı Angelo Farrugia ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi. TBMM’deki makamında gerçekleşen görüşmede Şentop, Türkiye-AB ilişkileri ile Ege ve Akdeniz’de son dönem yaşanan gelişmeleri gündeme getirdi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop görüşmede ilk olarak, Malta ile Türkiye parlamentoları arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesinin, ortak Akdeniz coğrafyası başta olmak üzere hem küresel, hem de bölgesel sorunlar arasında görüş alış verişinde bulunulmasına katkı sağlayacağını söyledi. Malta’nın BM Güvenlik Konseyi 2023-24 dönemi geçici üyeliğine seçilmiş olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Şentop, Türkiye-Avrupa Birliği(AB) İlişkilerine değinerek, AB üyeliğinin, Türkiye için stratejik bir hedef olmaya devam ettiğini vurgularken, Türkiye-AB ilişkilerinin bel kemiğini, katılım müzakerelerinin oluşturduğunu belirtti.

İçinde bulunulan jeopolitik sınamaların da Türkiye-AB iş birliğini ve Türkiye’nin AB üyelik sürecinin ilerletilmesini zorunlu kıldığını kaydeden Meclis Başkanı Şentop, sürecin geliştirilmesi için somut ve anlamlı adımların atılmasını isteyerek, “Bu çerçevede, daha fazla gecikmeden ve önkoşulsuz şekilde; Türkiye’nin üyelik perspektifinin güçlendirilmesi, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi çalışmalarının başlatılması, iş birliği ve istişare mekanizmalarımıza yeniden işlerlik kazandırılması, mevcut vize serbestisi sürecimizin sonuçlandırılması ve bu sağlanana kadar kolaylaştırıcı önlemlerin alınması, yine göç iş birliğimizin yeni gerçekler ışığında gözden geçirilmesi ve terörizmle mücadelede iş birliğimizin güçlendirilmesi gibi hususlarda çalışmalarımızı başlatmalıyız” dedi.

Konuşmasında, Ege ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere de değinen Meclis Başkanı Şentop, “Komşu ülke Yunanistan’ın son dönemde adalar denizi ve Doğu Akdeniz’de gerginliği tırmandıran söylemleri ve kışkırtıcı eylemleri ülkemiz için artık bir güvenlik tehdidine dönüşmüştür” diye konuştu.

Türkiye’nin, kıyılarına çok yakın adaların, Yunanistan tarafından uluslararası anlaşmalar hilafına hala silahlandırılmaya devam edilmesine göz yummasının söz konusu olamayacağını vurgulayan Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye olarak biz diplomasi ve iş birliğinden yanayız. Müzakere ile sorunların çözülmesinden yanayız. Yunanistan ise iyi komşuluk ve dürüst diyalog yerine meydan okumayı tercih etmektedir. Yunanistan’ın Adalar Denizi’ni bir Yunan gölüne çevirmek istemesi kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. Hava sahamızın ihlalleri ve uçaklarımıza yönelik tacizler de devam etmektedir yoğun bir şekilde. Bu tacizlerde Patriot ve Rus mamülü S-300 hava savunma sistemlerini kullanmaya çalışmaktadır. 22, 24 Ağustos ve 1 Eylül’de Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi’nin uluslararası hava sahasında NATO görevi ifa eden Türk uçaklarına S-300’leri kilitlemek suretiyle tacizde de bulunmuştur. Bu konuda biz hem NATO’da üye ülkeler olmak dolayısıyla hem komşu ülkeler olmak dolayısıyla, müzakere yoluyla bu sorunların çözülmesi yönünde görüş ve kararlılığımızı ortaya koyduk ama bu olmadığı taktirde Türkiye, sorunlarını problemlerini, meydan okumaları her türlü yöntemle çözebilecek kudrettedir.”

Görüşmenin ardından Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve Malta Temsilciler Meclisi Başkanı Angelo Farrugia, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bombalanan alana karanfil bıraktı. Ardından da Şentop, konuk Meclis Başkanına Genel Kurul salonunu