Edit Content

Biyografi

6 Ağustos 1968’de Tekirdağ’da doğan Mustafa Şentop , Türk siyasetçi ve 24, 25, 26. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İstanbul, 27. Dönem AK Parti Tekirdağ milletvekili...

İletişim

 TBMM BAŞKANI ŞENTOP, MACARİSTAN BAŞBAKANI ORBAN İLE GÖRÜŞTÜ

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, MACARİSTAN BAŞBAKANI ORBAN İLE GÖRÜŞTÜ

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, resmi temaslarının ikinci gününde Budapeşte’de, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile görüştü.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop görüşmede yaptığı konuşmada, Macaristan ile samimi diyalog temelinde geliştirilen yakın ilişkilerin yeni hükümet döneminde de güçlendirilerek sürdürülmesi temennisinde bulundu.

TBMM Başkanı Şentop, Türkiye ile Macaristan arasında ilişkilerin 100. yılı vesilesiyle 2024 yılında düzenlenmesi planlanan Türkiye-Macaristan Kültür Yılı etkinliklerine verilen öneme işaret etti.

Macaristan’ın, Türkiye’nin AB üyelik sürecine ve Türkiye-AB ilişkilerinde olumlu gündemin geliştirilmesine yönelik desteğini takdirle karşıladıklarını ifade eden Meclis Başkanı Şentop, “Türkiye’ nin AB üyelik sürecinin önündeki siyasi engeller kaldırılmalı ve ilişkilerin önünü açacak somut adımlar ivedilikle atılmalıdır.” dedi.

Mustafa Şentop, Macaristan’ın Türk Devletleri Teşkilatı’nın (TDT) çalışmalarına etkin katılımını ve üye ülkelerle iş birliğinden duydukları memnuniyeti de dile getirdi.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) halen Macaristan’da varlığını sürdürüyor olmasının üzüntü verici olduğunu değinen Şentop, “Geçtiğimiz kasım ayında düzenlenen beşinci Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nda FETÖ iltisaklı okulların faaliyetlerinin sonlandırılması yönündeki taahhüdünüzü memnuniyetle karşıladık” diye konuştu. Şentop, okulların Türkiye Maarif Vakfı’na devredilmesiyle, bu okullarda öğrenim gören öğrenci ve velilerin olası mağduriyetlerinin de engellenebileceğini söyledi.

Türkiye ile Macaristan’ın güvenlik ve düzensiz göç alanında örnek bir iş birliği sergilediğini de ifade eden Şentop, söz konusu iş birliğinin, insan kaçakçılığının önlenmesi ve sınır geçişlerinin hızlandırılmasına önemli katkı sağladığını bildirdi.

Ukrayna-Rusya savaşına değinen Meclis Başkanı Şentop, Türkiye’nin, savaşın başından beri Ukrayna’ya sunduğu siyasi, insani, teknik yardımları devam ettirdiğini vurguladı.

Söz konusu savaşın enerji piyasalarındaki yol açtığı çalkantının devam ettiğini anımsatan Şentop, sözlerine şöyle devam etti:
“Enerji arz güvenliğinin sağlanması için stratejik akılla hareket etmeye ihtiyaç vardır. Macaristan’ın enerji güvenliği bağlamındaki endişelerini anlıyoruz. Biz, kendi enerji güvenliğimizi gözeterek Avrupa doğalgaz arz güvenliğine katkı sağlamaya hazırız. Türkiye, zaten Avrupa’nın enerji güvenliğine net katkı sağlamaktadır. Güney Gaz Koridoru bunun en somut örneğidir. Bu koridorun ilave gaz tedariki durumunda kapasitesi genişletilebilir.”

Şentop, AB ve Türkiye arasında yüksek düzeyli enerji diyaloğunun stratejik bir gereklilik olduğunu kaydederek, “Bu diyaloğun tekrar canlandırılmasına ihtiyaç vardır. Buna destek vermenizi bekliyoruz” diye konuştu.