Edit Content

Biyografi

6 Ağustos 1968’de Tekirdağ’da doğan Mustafa Şentop , Türk siyasetçi ve 24, 25, 26. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İstanbul, 27. Dönem AK Parti Tekirdağ milletvekili...

İletişim

 TBMM BAŞKANI ŞENTOP’TAN, MALAZGİRT ZAFERİ VE BÜYÜK TAARRUZ MESAJI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP’TAN, MALAZGİRT ZAFERİ VE BÜYÜK TAARRUZ MESAJI

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü ve Büyük Taarruz’un 100. yıl dönümü dolayısıyla sosyal medya hesabından bir mesaj yayımladı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, mesajında şunları kaydetti:

“Ebedi Vatanımızın mukaddes topraklarına ecdadımızın attığı ilk adımın izinde, Malazgirt Zaferimiz’in 951. Yıldönümü kutlu olsun.

26 Ağustos 1071 Cuma günü batıda ve doğuda minberlerde kahraman atalarımız için yapılan dualar bugün de duamızdır. Aynı ruh ve inançla Vatan topraklarımızın ve Aziz Milletimizin istikbalinin parlak ve müreffeh olması bütün gayretimiz ve niyazımızdır.

Tarihin akışını değiştiren bu kutlu günde, sadık ve samimi imanlarıyla Malazgirt Zaferi’nin büyük komutanı Büyük Selçuklu Hükümdarı Ebü’l-feth Sultan Alparslan ve yiğit askerlerini rahmetle yâd ediyorum.

Anadolu’nun ve Rumeli’nin kapılarını Milletimize açan ve zulme kapatan, geri dönmeyi asla düşünmeyen o kahramanlar için yenilgi mümkün değildi. Ya bizlere ebedi bir vatan kazanacak, ya da şehit olacaklardı.

Dehaları, ileri savaş taktikleri ve “Nice az birlik vardır ki, Allah’ın izniyle sayıca çok birliği yenmişlerdir” inancıyla, ruhlarındaki kuvvetli özgüven ve komutanlarına itimat ile zaferden emindiler.

Bugün şanlı tarihimizde bir başka destanın, Büyük Taarruz’un başlangıcının 100. Yıldönümü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 26 Ağustos 1922’de sabaha karşı Kocatepe’den verdiği emirle başlayan Büyük Taarruz ve 30 Ağustos’ta ”Başkomutanlık Meydan Muharebesi” zaferle sonuçlandı.

Yüzyıllar sonra her iki zaferimizin, “vatan ve iman” mesajını yüreklerimizde taşıyoruz. 1071’de sarsılmaz imanlarıyla ebedi bir vatan için canlarını ortaya koyan ecdadın yolunda, 1922’de aynı ideal uğrunda kenetlenmiş, vatanlarını kurtarmak için şehadete koşan kahramanlar vardı.

1000 yıl önce Malazgirt’te Ahlat’ta mayalanan irfan, hikmet ve kardeşlikle, 100 yıl önce istiklal ve istikbal mücadelemiz verilmiştir. 15 Temmuz 2016’da bağımsızlığımıza uzanan hain ellere karşı birleşen yüreklerimiz, yükselen seslerimiz de aynı ruhun tecellisidir.

Tarihimizin bu büyük destanları, yalnızca vatan topraklarımız için yapılmış birer savaş değil, binlerce yıl ötesine, neslimiz, medeniyetimiz ve geleceğimiz için sonsuz bir inançla verilen mücadelenin zaferidir.

Bugün çocuklarımızla, gençlerimizle, Milletimiz bu şuurun idrakinde heyecanla, azimle inanıyoruz ve çalışıyoruz. Eşsiz şanlı tarihimizi anlayabilmek için tekrar tekrar okumak ufkumuzu genişletirken, bu okuma aynı zamanda geleceğe dair hedeflerimize ve kararlarımıza yön veriyor.

Aydınlık istikbalimiz yolunda, yüreklerimizdeki inanç, azim ve heyecanımızla, birliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun.

Vatanımız, ezanımız, bayrağımız ve bağımsızlığımız uğrunda ömürlerini adayan aziz şehitlerimize ve ecdadımıza minnetle, rahmetle….”