Edit Content

Biyografi

6 Ağustos 1968’de Tekirdağ’da doğan Mustafa Şentop , Türk siyasetçi ve 24, 25, 26. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İstanbul, 27. Dönem AK Parti Tekirdağ milletvekili...

İletişim

 TBMM BAŞKANI ŞENTOP, MALEZYA TEMSİLCİLER MECLİSİ VE SENATO BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, MALEZYA TEMSİLCİLER MECLİSİ VE SENATO BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Malezya’nın Başkenti Kuala Lumpur’daki resmi temasları kapsamında Malezya Temsilciler Meclisi Başkanı Azhar Azizan Harun ve Malezya Senato Başkanı Rais Yatim ayrı ayrı bir araya geldi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Malezya’nın Başkenti Kuala Lumpur’daki resmi temasları kapsamında ilk olarak Malezya Temsilciler Meclisi Başkanı Azhar Azizan Harun ile önce baş başa, ardından da heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrası Temsilciler Meclisi Konuk Defteri’ni imzalayan Şentop ve beraberindeki Parlamento heyeti, Genel Kurul’u izledi. Şentop, kendisi için yapılan anonsun ardından salonu selamladı.

TBMM Başkanı Şentop, Temsilciler Meclisi Başkanı ile görüşmesinin ardından Malezya Senato Başkanı Rais Yatim ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop görüşmelerde, Malezya’da 3 Ekim’de başlayan yeni yasama döneminin hayırlı olmasını diledi. İkili ilişkilerde güven duygusunun hâkim olmasının memnuniyet verici olduğunu belirten Şentop, iki ülke arasında oluşturulan Kapsamlı Stratejik Ortaklığın, yasama, yürütme ve yargı organları arasındaki ilişkilerin de ilerletilmesini kapsadığı anlayışında olduklarını ifade etti.

Meclis Başkanı Şentop, Hükümetler arasındaki ilişkilere paralel olarak parlamentolar arasındaki diyalog ve dostluk ilişkilerinin de güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Meclis Başkanı Şentop, İslam İş Birliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) ve Parlamentolar Arası Birlik başta olmak üzere, parlamentoların temsil edildiği parlamenter asamblelerde de heyetler arasında daha güçlü bir iletişim ve müşterek gündemin karşılıklı menfaatler bakımından da yararlı olacağı kanaatini aktardı.

Türkiye ile Malezya arasındaki ticaret hacminin artırılması konusunda, “yerel paralarla takas anlaşması”nın önemli kolaylık sağlayacağını belirten Şentop, 8 Ağustos’ta Merkez Bankaları arasında başlatılan görüşmeleri hatırlatarak, Kral Sultan Abdullah’ın Türkiye ziyareti sırasında da gündeme gelen konuyla ilgili desteğin önemine işaret etti.

İşbirliği yapılabilecek sektörlerle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Şentop, özellikle savunma sanayi firmalarının Malezya’da ortak üretim ve teknoloji transferine açık bir anlayışla iş birliğini geliştirmeyi hedeflediğini bildirdi.

TBMM Başkanı Şentop, ayrıca, çip üretimi konusunda öne çıkan Malezya ile Türkiye arasında yatırım karşılığında somut iş birliği yapılması hususunda çalışılabileceğini vurguladı, uzay ve uydu teknolojileri konusunda işbirliğinin geliştirilebileceğini kaydetti.

İkili ilişkilerin yanı sıra bölge ve müslümanların yaşadığı diğer coğrafyalardaki gelişmeleri de önemsediklerini belirten Meclis Başkanı Şentop Malezya’nın, özellikle Myanmar’daki askeri darbe sonrası oluşan ekonomik ve insani krizin ele alınması konusundaki çabalarını takdirle karşıladıklarını söyledi. Şentop, “Myanmar’da özellikle Arakan müslümanlarına yönelik etnik temizlik ve soykırım girişiminin durdurulması ve Rohingyalara yönelik insanî yardımların sağlanması için gösterdiğiniz çabaların son derece değerlidir.” dedi.

Şentop, İSİPAB bünyesinde, İSİPAB üyesi olmayan ülkelerde yaşayan müslüman azınlıklara yönelik insan hakları ihlalleriyle ilgili hazırlanmakta olan raporu hatırlatarak, “müslüman ülkeler olarak bu tarz çalışmaları önümüzdeki dönemlerde de sürdürmemiz, bu konuda yakın iş birliği içinde hareket ederek adalet ve insan merkezli bir siyasetin hâkim olması için çaba sarf etmemiz bütün dünyanın, bütün insanlığın çıkarına olacaktır” dedi.

Meclis Başkanı Şentop, başkanlığını uzun süredir Türkiye’nin üstlendiği Asya Parlamenter Asamblesi’nin de daha aktif hale getirilebileceğini söyledi.

TBMM TV

DUYURULAR