Edit Content

Biyografi

6 Ağustos 1968’de Tekirdağ’da doğan Mustafa Şentop , Türk siyasetçi ve 24, 25, 26. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İstanbul, 27. Dönem AK Parti Tekirdağ milletvekili...

İletişim

 TBMM BAŞKANI ŞENTOP’UN ORMAN YANGINLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMASI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP’UN ORMAN YANGINLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMASI

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, ülke genelindeki orman yangınlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Yangınların biri bile kasıtlı çıkarılmışsa kimsenin şüphesi olmasın ki devletimiz yakılan bir dalın dahi hesabını sorar.” ifadesini kullandı.

03 Ağustos 2021 Salı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Ülkemizin farklı yerlerinde çıkan yangınlarla ilgili söndürme çalışmalarını yakından takip etmekte, valilerimizle, belediye başkanlarımızla ve ilgili birimlerimizle görüşmeler yaparak bilgi almaktayız.

Yangınların çıkış nedenleriyle ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettikleri gibi, İçişleri Bakanlığımız ve istihbarat örgütlerimiz çalışmalarını yoğun olarak sürdürmektedir. Yangınların biri bile kasıtlı çıkarılmışsa kimsenin şüphesi olmasın ki devletimiz yakılan bir dalın dahi hesabını sorar.

Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Bütün kurumlarımızla, ormancılarımızla, itfaiye ekiplerimizle ve milletimizle bu hadisenin de üstesinden geliriz. Yangınların söndürülmesinde canları pahasına görev alan herkese minnetlerimi sunuyor, çok teşekkür ediyorum.

Yarın (4 Ağustos 2021) TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda üyesi bulunan tüm partilerin temsilcilerinden oluşan heyet, yangınların gerçekleştiği mahallerde incelemelerde bulunacaktır.

Yanan her ağacın yerine yeni ağaçlar dikmek, hasar gören her evin ve binanın daha iyi şekilde yapılmasını sağlamak devletimizin görevidir. Yanan alanların yapılaşmaya açılacağına dair endişeye mahal yoktur. Devletimiz takibini yapmakta tereddüt etmez.

Biz her zorluğun üstesinden geliriz, her zorluğun altından milletçe birlik ve beraberlik içerisinde kalkarız. Bizim için milletimizin hiçbir ferdine zarar gelmemesi her şeyden önemlidir.

Yangınlarda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Kedi ve köpeklerden kuşlara, kaplumbağalardan böceklere kadar yangında zarar gören tüm canlılar için üzüntüm sonsuz.

Milli afetlerde toplumun tüm kesimlerine düşen birlik ve beraberlik içerisinde, sahadaki çalışanlarımıza destek olmaktır. Milletimiz zor zamanda kenetlenmeyi ve sağduyulu olmayı bilir.

Milletimiz şundan emin olsun ki, ne kadar zaman alırsa alsın ne kadar zor olursa olsun yangın bölgeleri yine eskisi gibi dünyanın en güzel, en yeşil yerleri olacaktır.

Cennet vatanımızdaki her bir ağaç, bir kuş, bir arı milletimizin her bir ferdinindir. An itibariyle ülkemizde ya da dünyanın başka bir yerinde sürmekte olan yangınlar yüreğimizi de yakmaktadır.

Milletimiz, bu musibetin üstesinden geleceğimizden emin olsun.

Vatanımıza, milletimize geçmiş olsun.”