Edit Content

Biyografi

6 Ağustos 1968’de Tekirdağ’da doğan Mustafa Şentop , Türk siyasetçi ve 24, 25, 26. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İstanbul, 27. Dönem AK Parti Tekirdağ milletvekili...

İletişim

 İSİPAB, TBMM BAŞKANLIĞININ GİRİŞİMLERİ İLE MESCİD-İ AKSA SALDIRILARINI KINADI

İSİPAB, TBMM BAŞKANLIĞININ GİRİŞİMLERİ İLE MESCİD-İ AKSA SALDIRILARINI KINADI

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB), TBMM Başkanlığının girişimiyle İsrail’in Filistinli Müslümanlara uyguladığı şiddet ve zulmü kınayan bir bildiri yayımladı.

TBMM Başkanlığının girişimiyle İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB), İsrail’in Filistinli Müslümanlara uyguladığı şiddet ve zulmü kınayan bir bildiri yayımladı.

TBMM’nin girişimiyle İSİPAB tarafından İsrail’in Mescid-i Aksa saldırıları hakkında yapılan 8 Mayıs 2021 tarihli açıklama şöyle:

“İsrail’in mübarek Ramazan ayında Kudüs’te uyguladığı baskıcı politikaları ve Filistin halkının ibadet özgürlüğünü engellemeye yönelik girişimleri, 7 Mayıs gecesi Mescid-i Aksa’da ibadet eden cemaate yönelik gerçekleştirilen saldırılarla yeni ve son derece vahim bir boyut kazanmıştır. İsrail güvenlik güçlerinin üç semavi dinin müşterek mübarek mekânı niteliğindeki Harem-i Şerif’te aşırı güç kullanımı sonucunda çok sayıda Filistinli sivilin yaralanmasını şiddetle kınıyoruz.

Doğu Kudüs’te bu akşam idrak edilecek Kadir Gecesi’nde mevcut gerginliğin daha fazla tırmanmaması için, İsrail güvenlik güçlerinin Harem-i Şerif’e ve buradaki cemaate müdahale etmekten kaçınması çağrısında bulunuyoruz.

İsrail’in, Kudüs’e ilişkin BM Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulu kararları dâhil olmak üzere uluslararası hukuka aykırı uygulamalarına karşı uluslararası toplumun vakit kaybetmeden harekete geçmesi elzemdir. Bu zulüm ve adaletsizliğinin sona erdirilmesi için somut tedbirler derhal alınmalıdır. İsrail’in, yasadışı yerleşimciler lehine Kudüs’ün Şeyh Carrah mahallesindeki Filistinlilerin nesillerdir yaşadıkları evlerine el koyularak, zorla tahliye edilmelerine yönelik operasyonlar da gayri hukuki ve gayri insanidir. İsrail’in mezkûr politikalarını ve uygulamalarını da kınıyoruz.

Kudüs ve kutsal mekânlarımız bizim kırmızı çizgimizdir. İsrail’in, Kudüs’ün ve Harem-i Şerif’in statüsünü aşındırmaya yönelik mütecaviz eylemlerine ve Filistin halkının meşru haklarını gasp etme girişimlerine karşı her zaman ve en kuvvetli tepkiyi vermeye devam edeceğiz.
Öte yandan, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM), 1967’den bu yana İsrail’in işgali altındaki Doğu Kudüs dâhil Filistin topraklarında yargı yetkisinin bulunduğuna hükmetme kararı, İsrail’in Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesinin ve söz konusu suçların sorumlularının tespit edilmesinin önünü açmıştır. Bu çerçevede, Filistin’in UCM’ye yönelik, Şeyh Carrah’taki ihlallerinden ve suçlardan dolayı İsrail’e karşı net bir tavır alma çağrısını destekliyoruz.

Dünya ve bölge barış ve istikrarı bakımından büyük önem taşıyan ve hepimizin kalbinde müstesna bir yere sahip olan Filistin halkıyla dayanışmamızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Filistin davasını ve Filistin halkının özgürlük, adalet ve bağımsızlık mücadelesini en güçlü şekilde savunmaya devam edeceğiz.”

İslam İş Birliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) , İsrail’in şiddet ve zulmünü kınayan bildirisini resmi internet adresi www.puic.org’dan İngilizce ve Arapça olarak yayımladı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bugün Sivas’ta yaptığı açıklamada, “İSİPAB’ın Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırı ile ilgili parlamentolar arası gerekli şiddette, dozajda, bir açıklama yapmasını, bir tavır almasını arzu ediyoruz. Bu konuyla ilgili teklifimizi, önerimizi sekretaryasına bildirdik. Bununla ilgili bir çalışma yürütülüyor.” demişti.