Prof. Dr. Mustafa Şentop | Biyografi
15135
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15135,translatepress-tr_TR,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-1.0,qode-theme-prof. dr. mustafa Şentop,disabled_footer_top,qode_advanced_footer_responsive_1000,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Biyografi

Prof. Dr. Mustafa Şentop

6 Ağustos 1968’de Tekirdağ’da doğdu.
Lise öğrenimini Tekirdağ İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğrenim gördü. Bilahare İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesinde Kamu Hukuku bölümünde yaptı.

Marmara Üniversitesi’nde bir çok idari görevlerde bulundu. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük yapan Şentop bir çok akademik dergilerde de yayın kurulu üyeliği, editörlük ve hakemlik yaptı. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü.

2011 yılında siyasi kariyerine başlayan Şentop MKYK üyeliği, Genel Başkan Yardımcılığı gibi önemli görevler icra etti. 24. 25. ve 26. dönemlerde İstanbul Milletvekili olarak mecliste yer aldı. Yeni Anayasa taslağı için 24. Dönemde oluşturulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda AK Parti’yi temsilen görev aldı. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Büyük Birlik Partisi (BBP) ile kurulan Cumhur İttifakı’nda AK Parti heyetinin komisyon başkanlığını yaptı. 30 Kasım 2015 tarihinden itibaren TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

İyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Şentop, evli ve 4 çocuk babasıdır.